Ansible Automation Platform 2.4

Ansible Automation Platform 2.4 ile Gelen Yenilikler

Derleyenler: Alperay Keleş - Sekom- SD-X ve Bulut Teknolojileri Mühendisi

Giray Baha Kezer - Sekom - SD-X ve Bulut Teknolojileri Mühendis

Red Hat müşterilerine verdiği “Oluşturma, Yönetme ve Ölçekleme” sözü için emin adımlarla yürümeye devam ediyor. Bu yolda AAP 2.4 ile birlikte uzun süredir beklenen Event-Driven Ansible gibi bir dizi yenilik ve yetenekler kullanıma sunuldu ve bu blog yazısında biraz bunlardan bahsetmek istiyoruz. AAP 2.4 sunulmasıyla organizasyonlar Ansible ile otomasyon kapsamlarını büyük ölçüde genişletebilecekler. İşte yenilikler:

Event-Driven Ansible

AnsibleFest 2022'de, Event-Driven Ansible geliştirici ön izlemesi tanıtıldı. Ansible Automation Platform 2.4 versiyonuyla Event-Driven Ansible, yepyeni bir webUI ve Event-Driven Ansible kontrolörü gibi yeniliklerle geliyor. Böylece, Event-Driven Ansible entegrasyonunun ve birçok yeni yetenekten yararlanılmasının önü de açılmış olacaktır.

Event-Driven Ansible, güncelde kurallar vasıtasıyla kapsamlı eylemleri ve ilgili kaynakları, Ansible Rulebook’lar vasıtasıyla ise kaynakların kendilerini tanımlar. Koşullu “if-this-then-that” yaklaşımıyla etkinlik gerçekleştikten sonrasını da kapsamaktadır. Tasarladığınız RuleBook’a göre Event-Driven Ansible belirli bir etkinliği tanır sonrasında uygun eylemle eşleştirir ve otomatik olarak yürütür. Daha detaylı bilgi almak isterseniz Event-Driven Ansible sayfasını ziyaret edebilirsiniz.

Collection Repository Management

AAP 2.4 Private Automation Hub’ın hedefi Ansible Content Collection ve otomasyon yürütme ortamları gibi içeriklerin daha iyi kontrol edilebilir ve yönetilebilir olmasına yardımcı olmaktır. Özel veya topluluk bazlı içerik üretiyor olmanız fark etmeksizin Private Automation Hub size hangi ekiplerin hangi kaynaklara erişebileceğini yönetmek açısından yardımcı olacaktır.

Ansible Automation Platform 2.4 Private Automation Hub

AAP 2.4’teki yeni koleksiyon depo yönetim özelliğiyle müşteri ve iş ortaklarına otomasyon içeriklerine erişim özelinde daha fazla kontrol gücü sağlar. Bundan öncesinde kullanıcılar yalnızca Ansible Content Collections için built-in içeriklere erişebiliyorlardı. Bununla birlikte organizasyondaki herkesin Red Hat sertifikalı içerikler gibi içeriklere erişimi varken daha alt dallara bölmek veya kimin neye eriştiğinin ayrılması gibi bilgileri tutabilecek yetenekler yoktu. Bu yeni sunulan yeteneklerle müşteri ve iş ortakları otomasyon içeriklerini kolayca doğru ekiplere daha güvenli şekilde dağıtabilecektir.

Doğrulanmış İçerik Entegrasyonu

Ansible doğrulanmış içeriği AnsibleFest 2022’de tanıtılmıştı. En yaygın otomasyon kullanım durumlarını içeren bir koleksiyon seti olan bu içerik önceden hazırlanmış YAML içeriklerini barındırmaktadır. Kullanın, özelleştirin ve öğrenin. Böylece otomasyon için güvenilir bir başlangıç noktasına sahip olabilirsiniz.

Ayrıca Ansible Automation Platform 2.4 ile daha fazla Ansible yetkilendirilmiş içeriği artık Private Automation Hub’a tamamen entegre edilmiştir. Ansible onaylı tüm içerikleri console.redhat.com adresindeki Ansible otomasyon merkezinde bulunabilirsiniz.

Ansible Builder 3.0

AAP 2.4 sürümü ansible-builder 3.0’ı içerdiğinden yürütme ortamı (EE) oluşturma sürecini çok daha verimli hale getirecek bir yükseltme olarak yorumlanabilir. Öncelikle, gelişmiş senaryolar için Containerfile hacking artık gerekmemektedir ve yürütme ortamı tanımı geniş özelleştirme seçenekleri sunmaktadır. Ayrıca tek dosya tanımı artık koleksiyon ve ilgili paket gereksinimlerinin sıralı dahil edilebilmesine olanak sağlamaktadır. Dahası artık tedavülden kalkan Builder Image ile birlikte sürüm bilgisi ve image uyumu sağlanmıştır. Son olarak da ekipler artık geliştirme odaklı bir EE oluşturabilecek duruma gelmektedir.

ARM için Platform Yükleme Desteği

Ansible, veri merkezleri ve edge ortamlar için her zaman popüler bir seçenekti ve automation mesh’in AAP’ye dahil edilmesiyle teknolojinin kullanımı daha da gelişmiştir. Automation mesh kullanıcıların yürütme nodelarını kapsamı küçük veri merkezleri, PoPs, satış noktaları ve daha fazlasına yüklenebilmesine olanak sağlar. Bunun yanı sıra AAP 2.4 sürümünün tüm bileşenleriyle artık ARM mimarilerinde de kusursuz bir şekilde desteklendiğini de duyurmak gerekmektedir. Böylece kapsamı genişletilmiş destek ağı daha kuvvetli bir Ansible deneyimine sahip olabileceksiniz.

Linux Üstüne Platform Yükleme Desteği, IBM Power ve IBM Z Teknoloji Ön izlemesi

Yukarıda bahsedilen ARM desteğine ek olarak, IBM Power ve IBM Z teknolojilerine Ansible Automating Platform kurulumu için ön izleme desteği de duyuruldu. Bu gelişme mimarilerin derinliğine ve genişliğine kuşkusuz katkıda bulunacaktır.

Teknoloji Ön izleme Desteğinde Güncellenmiş Kullanıcı Arayüzü

Güncellenmiş grafik kullanıcı arayüzünün teknoloji ön izlemesi desteği, müşterilerin tüm bu özellikleri tek basit bir kullanıcı akışında yönetmesi ve ölçeklendirebilmesini sağlama vizyonumuza bir bakış sunmaktadır. Uzun vadeli hedef ise otomasyon kontrolörü, özel otomasyon hub ve Event-Driven Ansible kontrolörü de dahil olmak üzere çeşitli platform bileşenlerinde birleşik bir kullanıcı deneyimi sağlamaktır. Bu ilk sürümde, güncellenmiş kullanıcı arayüzü yalnızca otomasyon kontrolü için etkinleştirildi, ancak zamanla diğer platform bileşenlerine yayılacaktır.

Red Hat Ansible Automation Platform 2.4 Güncellenmiş Kullanıcı Arayüzü

Güncellenmiş kullanıcı arayüzü, karanlık mod (yukarıda gösterildiği gibi) desteği de dahil olmak üzere birçok yeni yetenek içerir. WebUI çok daha duyarlı, özelleştirilebilir ve kullanımı kolaydır, ancak teknik ön izlemede olmasının nedeni, müşterilerden gelen geri bildirimin alınabilmesi ve daha da geliştirilebilmesi içindir. Ansible Automation Platform 2.4'te yeni kullanıcı arayüzünü nasıl etkinleştireceğinizi öğrenmek için dört dakikalık video gösterimini inceleyebilirsiniz.

IBM Watson Code Assistant Teknik Ön izlemeli Ansible Lightspeed Artık Kullanıma Sunuldu

Bu bloğu sonlandırırken son bir haber daha vermek isteriz. İlk olarak geçen ay Red Hat Summit ve AnsibleFest 2023'te duyurulan Ansible Lightspeed with IBM Watson Code Assistant'ın Teknik Ön izlemesi artık kullanılabilir durumda. Ansible Lightspeed with IBM Watson Code Assistant, Ansible Playbook oluşturma deneyimini geliştirmeye odaklanmış yeni bir generatif AI hizmetidir. İlgileniyorsanız daha fazla bilgi için redhat.com/ansible-lightspeed adresine gidebilirsiniz

Sonraki Adımlar ve Kaynaklar

Ansible Automation Platform 2.4, güvenilir, esnek ve kullanımı kolay olacak şekilde inşa edilmiştir. Müşterilere daha fazla kontrol imkânı ve güven sağlamak için yeni özellikleri yayınlamaktadır. Özellikle Event-Driven Ansible ile otomasyonla iş yapmanın daha kolay olması, koleksiyon deposu yönetimi ile otomasyon uygulamalarının kontrol altında büyütülebilmesi ve güvenliği sağlanmıştır. Ansible Builder v3 ile de esnek platform desteği sunulmuştur. Red Hat sağladığı yeniliklerle verimliliği arttırarak teknoloji yatırımlarından elde edilen değeri arttırmaya olanak sağlamaktadır.

Okuduğunuz için teşekkür ederiz. Burada özetlenen bazı yeni özellikler ve sonrasında yayınlanacak olan yeni fırsatlar hakkında bilgi veren blog yazıları için bizi takip etmeye devam edin. Daha fazlasını keşfetmek için uzmanlık sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

*Yazının orijinal versiyonuna ulaşmak için: What's new in Ansible Automation Platform 2.4

Red Hat Eğitimlerinden Yararlanmanız için Sunulan Fırsatlara Bakış

Açık kaynak çözümlerinde dünya lideri Red Hat, birçok özgür yazılım projesini bünyesinde bulundurmakta ve var olan projelere destek vermektedir. Türkiye’de Red Hat’in...

Devamını Oku

red-hat-openshift-4.11

Security Context Constraint (SCC), Red Hat OpenShift’in podlarına has bir RBAC (Role-based Access Control)...

Devamını Oku

JUNIPER BNG ÇÖZÜMLERİ

BNG, İSS (İnternet Servis Sağlayıcı) tarafından verilen geniş bant erişim hizmetlerine, abonelerinin erişimini sağlayan bir servis noktasıdır...

Devamını Oku

Red Hat Openshift

Bulut teknolojilerinin en temel bileşenlerinden ‘Container’ların, dağıtım ve yönetimi...

Devamını Oku

Cisco SD-WAN: Yepyeni Bir WAN Deneyimi!

Cloud (bulut) uygulamalarının yaygınlaşması, görsel ve sesli iletişimin iş yaşamının vazgeçilmez...

Devamını Oku

Cloud Collaboration güvenli mi? Cloud mu On premise çözüm mü?

Bulut teknolojileri tabi ki özellikle bazı sektörler için güvenlik...

Devamını Oku

Kariyer Fırsatları

En ileri teknolojilerle çalışırken,
yeni bakış açıları sunmaya hazır mısınız?

İletişim

Aklınıza takılan her konuda bizimle
iletişime geçebilirsiniz.

Mailiniz başarıyla gönderilmiştir en kısa sürede sizinle iletişime geçilecektir.

Mesajınız ulaştırılamadı! Lütfen daha sonra tekrar deneyin.