Cloud Collaboration güvenli mi? Cloud mu On premise çözüm mü?

Cloud Collaboration güvenli mi?

Bulut teknolojileri tabi ki özellikle bazı sektörler için güvenlik endişelerini de beraberinde getiriyor. Bu da kurumların bulut geçişlerine daha temkinli yaklaşmalarına yol açıyor.

Cisco aslında bu noktada diğer rakiplerinden de oldukça avantajlı çünkü aynı zamanda güvenlik çözümleri ile de pazarda lider pozisyonda olan bir şirket. Dolayısyla güvenli bulut mottosuyla işbirliği çözümlerine yönelik güvenlik çözümlerini de beraberinde sunuyor.

Bu çözümler neler;

  • Cisco DUO Multi-factor authentication çözümü (2FA ,SSO)
  • Cisco Cloudlock DLP (Data Loss Prevention) çözümü (Uygunsuz içerik, ID number filtreleme)
  • Key Management Server çözümü ile hibrid data security cluster uygulanarak Team spacelerin encryption keyleri onprem üzerinde tutulabilmesi
  • Video Meshing RTP çözümü ile rtp’nin lokalden akması

Tüm bu çözümler ile Cisco Cloud tarafındaki güvenlik endişelerini gidermekte.

Cloud mu On premise çözüm mü?

Dünya bir digital dönüşüm içerisinde her geçen gün bulut teknolojilerinin kullanımı yaygınlaşıyor. Bunun sebeplerine gelecek olursak daha esnek daha çevik daha hızlı uygulanabilir olması ve operasyonel maliyetleri azaltması gibi etkenleri sayabiliriz.

Her ne kadar üretici firmalar için Cloud öncelikle olsa da Cisco 2019 yılında diğer rakiplerinin aksine hem Cloud hem de On premise tarafta var olmaya yatırım yapmaya devam edeceğini açıkladı.

Cisco’nun Collaboration çözümleri için stratejisi ve yaklaşımı hem Cloud’da hemde onprem olarak aynı kullanıcı tecrübesini müşterilerine yaşatabilmek. Aynı zamanda Cloud ve Onprem çözümleri hybrid bir mimari ile birlikte kullandırabilmek. Bu sayede Cloud’a geçiş planlayan kurumların kademeli olarak altyapılarını taşıyabilmelerine de imkan sağlanabilmekte.

Zira bir gecede Farklı business servisler ve şirket politikalarına ayak uydurarak geçiş yapabilmek oldukça zor. Dolayısıyla daha yumuşak sorunsuz geçişler için hybrid mimarinin ayrı bir önemi var.

Cisco bu esnekliği yalnızca mimari tarafta değil lisanslama kısmında da Cisco Flex Plan Saas subscription lisanslama modeli ile sağlayarak tek bir abonelik ile Onpremise (yerinde), Hybrid, Cloud (bulut) çözümlerini bir arada kullanabiliyorsunuz.

Benzer Bloglar

Kariyer Fırsatları

En ileri teknolojilerle çalışırken,
yeni bakış açıları sunmaya hazır mısınız?

İletişim

Aklınıza takılan her konuda bizimle
iletişime geçebilirsiniz.

Mailiniz başarıyla gönderilmiştir en kısa sürede sizinle iletişime geçilecektir.

Mesajınız ulaştırılamadı! Lütfen daha sonra tekrar deneyin.