Cisco Meraki: Ofis Konforunu Eve Taşıyan Teknoloji

Tüm dünya, etkisi altına girdiği COVID-19 salgınının yaşam alanlarının hemen hemen her noktasında değişiklere sebep olduğunu birinci elden deneyimliyor. Dijital dönüşümün en hızlı şekilde gerçekleştiği, neredeyse tüm işlerin ekranlar üzerinden ilerlediği bu düzende, pek tabii ki çalışma biçimlerimizde de değişikler yaşandı. Tam mesaisini ofis sınırları içinde doldurmaya alışık olan çalışanların büyük bir kısmı evden çalışmayı deneyimlemeye başladı. İlk etapta ev konforunda çalışma fikrine sıcak bakan pek çok çalışan ve şirket, altyapı yetersizliğinden dolayı belli noktalarda ofisin daha konforlu olduğunu da keşfettiler.

Yaşanan bağlantı sorunları, ağ trafiğini yönetememek, olası bir sorunda uzaktan müdahale imkanının sınırlı olması ve güvenlik açıklarıyla ilgili endişeler, işletmelerin ve çalışanların bu konforu sorgulamasına sebep oldu. Öngörüler evin konforlu ortamında verimli çalışmanın artacağını yönündeyken bahsi geçen sorunlar yüzünden bu hayali mümkün kılmak için çözüm arayan pek çok işletme, hali hazırda dijital dönüşüm sürecinde yükselişte olan Cisco’nun SD WAN çözümü Meraki ile tanıştı.

Peki Cisco’nun birden çok şubeyi tek bir merkezden yönetmeyi mümkün kılan ağ teknolojisi SD WAN çözümü Meraki’nin uzaktan çalışma biçimi için sağladığı faydalar nelerdir? Biraz yakından bakalım.

İçindekiler

  1. Cisco Meraki ile Uzaktan Kontrol Kolaylığı
  2. Cisco Meraki Hattın Kalitesini İyileştirir, Çalışmaların Verimini Artırır
  3. Cisco Meraki ile Güvenlik Açığınız Kalmaz
  4. Cisco Meraki ile Ofis Telefonunuzu da Evinize Taşıyın

1.      Cisco Meraki ile Uzaktan Kontrol Kolaylığı

Ofis merkezli çalışma biçimlerinde de yer yer uzaktan çalışma sistemlerini kullanmak mümkündür. Bunun için merkeze VPN ile bağlantı sağlanır. Pandemi sürecinin başlangıcında uzaktan çalışan kişilerin ilk tercihi bu sebeple VPN bağlantısı olmuştu. Fakat VPN bağlantısı, şirketinizin IT yöneticisinin bilgisayarınızda ya da sisteminizde oluşan bir problemle ilgili detaylı bilgi edinebilmesine imkan sağlamaz. Böyle bir durumda çalışan, sınırlı teknoloji bilgisiyle pek çok zaman kendi başına çözüm bulmak durumunda kalır. Oysa ki merkez ile uzak lokasyon arasındaki tünelin kurulmasını sağlayan WAN hatlarının performansının ölçülebilmesi ve Cisco Meraki üzerinde görüntülenebilmesi mümkündür. Bu da görüntülenen değerlere göre gerekli QoS ayarları yapılarak, kullanıcı performansını arttırılmasına olanak tanır. Kullanıcı verimliliğini artıran bir özellik de uygulama tabanlı politikaların ayarlanabilmesi ve şirket için kritik veri trafiğinin önceliklendirilebilmesidir.

Cisco Meraki’nin özellikle son dönemde evden çalışma rutinine geçen firmalar için geliştirdiği ve ekonomik bir çözüm olan Z3/Z3 C Meraki Uzaktan Çalışma Teleworker çözümü ise uzaktan çalışmayı çok konforlu bir seviyeye taşıyor. İster wi-fi ister kablolu şekilde cihazınızı kurduktan sonra tıpkı ofisteki masanızdan çalışır gibi çalışmaya başlayabiliyorsunuz. Çalışmanızı bölecek herhangi bir problem yaşadığınızda IT yöneticinizin desteğini kolaylıkla alabilmeniz mümkün.

2.      Cisco Meraki Hattın Kalitesini İyileştirir, Çalışmaların Verimini Artırır

Uzaktan çalışma biçimine geçişte en çok problemin yaşandığı noktalardan biri internete bağlanamama haliydi. Zira aynı evin internetini kullanan birkaç bireyin olması ya da internet sağlayıcınızın yetersiz kalması, yaptığınız iş ne olursa olsun sizi belli noktalarda yarı yolda bırakabiliyordu. Bazen toplantı anlarında yaşanan kesintiler ve iletişim kuramamak da en somut örneklerle ekip arkadaşlarınıza da yansıyan sorunlardan biri olarak karşınıza çıktı.

Cisco Meraki, uzaktan kontrol edilen hattınızın hangi site trafiğine açık hangi site trafiğine kapalı olduğunu izleyerek ve hatta hattınızı yönlendirerek bağlantılarınızın kalitesini artırır. Kesintisiz bir şekilde çalışma deneyimi sayesinde çalışma veriminiz de artar.

3.      Cisco Meraki ile Güvenlik Açığınız Kalmaz

Güvenlik deyince ilk akla gelen üreticilerden biri olan Cisco pek tabii ki uzaktan çalışma biçimi için geliştirdiği cihazlarında da güvenliği göz ardı etmedi. Merkezi ağınızın güvenliğiyle entegre çalışan bu cihazlar aynı zamanda barındırdığı güvenlik özellikleri sayesinde de çalışanların tüm iş süreçlerini güvenli bir şekilde gerçekleştirmelerini mümkün kılıyor. Bu sayede yaptığınız video konferanslar, dosya paylaşımları ve sisteme girilen herhangi bir data, uçtan uca korunarak güvenlik maksimum seviyede sağlanıyor.

Zararlı yazılımlardan korunmak için kullanılan URL filtering, Anti-Malware Protection özelliklerini de barındıran MX Meraki Uzaktan Çalışma Teleworker çözümü uzaktan çalışma biçiminde en yüksek ve en verimli güvenliği sağlayan bir cihaz olarak kullanıcından tam puan alıyor.

4.      Cisco Meraki ile Ofis Telefonunuzu da Evinize Taşıyın

VPN ile bağlanılarak uzaktan çalışma biçimini deneyimlemek belli noktalardan ciddi sıkıntı oluştursa da bir noktaya kadar işleri kolaylaştırıyordu. Fakat işi telefon görüşmeleri üzerinden ilerleten çalışanlar için yönlendirme yapmak yeterli ve güvenli bir çözüm olmadığı için çağrı merkezleri ya da ofis telefonuyla çok fazla görüşme yapan kişiler uzaktan çalışma biçimini çoğunlukla deneyimleyemedi. Fakat Cisco Z3/Z3 C Meraki Uzaktan Çalışma Teleworker çözümü ofis telefonunuzu da bağlayarak ve çalışma masanızı tam bir ofis masasına dönüştürerek işlerinizi ertelemeden, kaldığı yerden devam ettirmenizi mümkün kılacak.

Evden çalışmanın bir yerden sonra avantaj olmaktan çıkıp dezavantaj oluşturmaya ve iş akışının önüne geçmeye başladığı noktada MX/Z3/Z3 C Meraki Uzaktan Çalışma Teleworker çözümleri tüm ihtiyaca cevap verecek paket bir çözüm olarak çıkıyor karşımıza. Uzaktan çalışma deneyimlerinden sonra pek çok firma şimdiden kalıcı olarak bu çalışma biçimini devam ettireceklerini ilan etmeye başladı. Cisco Meraki çözümü sayesinde evden de ofisteki verimi yakalayarak çalışmanın mümkün olduğunu gördükten sonra işletmelerin bu uzaktan çalışma biçimlerini sürdürmemeleri için bir sebep kalmıyor.

Siz de dijital dönüşümünüzü doğru ve uzman bir ekiple gerçekleştirmek ve Cisco Meraki çözümüne dair daha detaylı bilgi almak isterseniz bizimle iletişime geçin.

SD-WAN’A GİRİŞ 3: Maliyetlerinizi Düşürün!

Hızlı olmak, pek çok konuda fark yaratan bir özellik olarak karşımıza çıkıyor...

Devamını Oku

SD WAN’A GİRİŞ 1: Daha Kolay Bir Ağ Yönetimi

Teknoloji, gündelik hayatımızı kolaylaştırmaya her geçen gün devam ederken kendisine...

Devamını Oku

Red Hat Openshift

Bulut teknolojilerinin en temel bileşenlerinden ‘Container’ların, dağıtım ve yönetimi...

Devamını Oku

Cisco SD-WAN: Yepyeni Bir WAN Deneyimi!

Cloud (bulut) uygulamalarının yaygınlaşması, görsel ve sesli iletişimin iş yaşamının vazgeçilmez...

Devamını Oku

Cloud Collaboration güvenli mi? Cloud mu On premise çözüm mü?

Bulut teknolojileri tabi ki özellikle bazı sektörler için güvenlik...

Devamını Oku

Neden Cisco İş Birliği Çözümleri?

Bugün dünyada bir kurumun tüm gerçek zamanlı iletişim...

Devamını Oku

Kariyer Fırsatları

En ileri teknolojilerle çalışırken,
yeni bakış açıları sunmaya hazır mısınız?

İletişim

Aklınıza takılan her konuda bizimle
iletişime geçebilirsiniz.

Mailiniz başarıyla gönderilmiştir en kısa sürede sizinle iletişime geçilecektir.

Mesajınız ulaştırılamadı! Lütfen daha sonra tekrar deneyin.